Proč a jak vytvořit finanční rezervu?
Žijeme ve světě, kdy se velká část populace neustále "honí" za nejnovějšími modely materiálních věcí. Ať už je to ultra mega giga HD televize, pračka, která za vás téměř i vyžehlí a složí prádlo do skříně nebo auťák, co má pod kapotou o pár hřebců více, než ten sousedovic. To vše stojí spoustu peněz a lidé pak žijí od výplaty k výplatě. Ale co když se přihodí nečekaná událost? Co když budete okamžitě teď hned potřebovat větší obnos peněz? Máte kam sáhnout? Máte připravenou dostatečně velkou finanční rezervu?
Krátkodobá rezerva
Pro případ nečekaných výdajů by měla každá rodina disponovat krátkodobou rezervou v minimální výši 3 měsíčních výdajů. Rozbije se pračka? Lednička nechladí? Přesně pro takové situace je krátkodobá rezerva určena. Rozhodně ne pro nejnovější model telefonu nebo luxusní dovolenou.
Peníze byste měli mít dobře dostupné, abyste je v případě potřeby mohli okamžitě použít.
Dlouhodobější rezervy
Mimo krátkodobé rezervy existuje ještě střednědobá a dlouhodobá rezerva. Ty řeší výpadky příjmů na horizontu více jak jednoho a pěti let. Takové úspory se používají k nákupu nových spotřebičů, rekonstrukce bytu, výstavbě domu, zajištění důstojného stáří, apod.
Rezervy s delším časovým horizontem se samozřejmě vytvářejí obtížněji, než ty krátkodobé. Máte na ně ovšem i více času, a tak se můžete pohlédnout třeba po určitém druhu investování.
Jak na to?
Základem je dobrá finanční gramotnost a hospodaření s penězi. Bez toho se prostě neobejdete. Při investování je dobré vlastnit pestré a vyvážené portfolio, které diverzifikuje riziko a sníží jej na minimum.
Pokud se na investování necítíte, nebojte se oslovit odborníky nebo peníze alespoň přesuňte na nějaký druh spořícího účtu. Sice nedojde k téměř žádnému zhodnocení, ale alespoň pokryjete (zcela nebo částečně) míru inflace.
Odkládejte si stanovenou částku z výplaty. Může to být třeba 10 %, které vždy dáte stranou. Teď to může být směšná částka, ale pokud budete důslední, po pár letech už můžete mít solidní základ.