Home staging - co to je? 

Home staging [čti houm stejdžing] je příprava nemovitosti na prodej nebo pronájem a její profesionální prezentace na realitním trhu.

Jeho cílem je zatraktivnění nemovitosti v očích potenciálních kupujících a upoutání jejich pozornosti v konkurenci ostatních prodávaných nemovitostí.

Pokud bychom měli podstatu popsat velmi jednoduše, jedná se o uspořádání nábytku, barevné sladění interiéru, odstranění všech negativních elementů, které by mohly potencionálnímu kupujícímu ztěžovat představu, že by právě zde mohl bydlet.

Historie Home stagingu sahá až do roku 1972, kdy se touto činností poprvé začala zabývat realitní makléřka v USA. Následně se Home staging stal běžnou součástí prodejů v Americe. Do ČR byl poprvé zaveden až kolem roku 2010. A i zde se velmi rychle stal součástí kvalitních prezentací nemovitostí. 

Všimli jste si, že prázdný prostor většinou vypadá menší a méně útulný?

Úkolem Home stagera je upravit nemovitost tak, aby zájemci měli možnost vidět, jaký prostor se jim nabízí a dokázali si přestavit, že v něm bydlí. Na druhou stranu je nutné odstranit všechny věci, které by ho mohly na fotoprezentacích a při prohlídkách rušit a tím odvádět pozornost od důležitých dojmů z prodávané nemovitosti a prostoru. Někdo by mohl říci, vždyť dnes je taková poptávka po nemovitostech. Něco takového pro prodej nepotřebuji. Ano, a je to pravda. Pro prodej nepotřebujete, ale pro prodej za co nejvyšší cenu určitě Home staging potřebujete. 

Pojďme si rozebrat výhody Home stagingu

 • upravené nemovitosti se na trhu vyjímají nad ostatními
 • zaujmou více zájemců a více zájemců znamená více peněz (možnost aukce) a menší tlak na slevu
 • působí udržovaným dojmem
 • nemovitosti vypadají lákavěji
 • upravením nemovitosti se lépe zobrazí prostor
 • pomůže zdůraznit přednosti nemovitosti
 • dle statistik bývá dosaženo vyšší prodejní ceny o 5 - 10 % oproti nemovitostem, kde Home staging nebyl použit

Co takový Home staging obnáší?

 1. důkladné uklizení nemovitosti, odstranění všech osobních věcí, vyčištění prostoru od drobných věcí. Já vždy říkám "Vše co je menší než tenisový míček musí pryč"
 2. odstranění přebytečného a rušivého nábytku
 3. v ideálním případě vymalování prostor do neutrálních barev (bílá, béžová)
 4. rozmístění a uspořádání původního i nového nábytku v místnostech
 5. dodekorování květinami, lampičkami a ostatními dekoracemi
 6. profesionální nafocení

Kolik Home staging stojí?

Home staging je služba, která je poskytována makléři v rámci klasické provize. Proto Vás jako prodávající nestojí nic. Makléř tuto službu musí však zaplatit, nebo si musí sám nakoupit vybavení a to také není levná záležitost. Obecně se ceny pohybují od 5 tisíc u malého bytu typu garsonka až do 30 tisíc u Home stagingu domů. Pokud k tomu připočteme focení a natočení videoprezentace, jsou to pro makléře podstatné náklady. Home staging vám tedy mohou nabídnout kvalitní makléři pouze v případě, že mezi sebou máte vzájemnou dohodu o zastupování.

Já s mým týmem se nyní Home stagingu také věnuji a zaznamenáváme velmi pozitivní výsledky.

Neváhejte mne kontaktovat! 

Svatava Dlouhá | realitní kancelář | Jeseník © 2024 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!